Trust Primo Chat Headset for PC and laptop (Remote inline volume control for speakers) 21665
An exceptionally lightweight headset, the Trust Primo Headset is perfect for online chat or extended gaming sessions. Weighing only 48g and featuring an adjustable headband and ear cushions, this headset is both comfortable and striking in design. The inl
Sign in to view price and place order
- 1.8m long cable
- Adjustable headband and ear cushions for increased comfort
- Extremely lightweight headset
- Ideal for online chats, gaming sessions or listening to music
- Microphone position can be adjusted when not in use
- Remote inline volume control for speakers and microphone
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 428 |
| Colour: | Assorted |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 5.5 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 227 |
| OEM: | 21665 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 191 |
| Wired / Wireless: | Wired |
| Type: | Headphones |
| Manufacturer: | Trust International |
| Brand: | Trust |
| Colour: | Black |
| Form: | On Ear Headset |
| Function: | PC Headphones |
| Connection: | 3.5mm Jack |
| Microphone: | Yes |
| Cable Length: | 1.8m |
| Stereo: | Yes |
| Weight: | 48g |
| Warranty: | 2 Year Warranty |


