Phoenix Outdoor Key Store KS0003C
This Phoenix key store provides a convenient, secure place to keep door keys, padlock keys, car keys and more in an outdoor location. The key store features a high strength, cast alloy body and fully weatherproof rubber cover. Easy to mount to a wall, the
Sign in to view price and place order
- Dimensions: W94 x D71 x H136mm
- Fully weatherproof rubber cover
- High strength, cast alloy body
- Secure location for door keys, padlocks, car keys
- Wall mountable with fixings supplied
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 658 |
| Capacity: | 0.18 Litres |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 740 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 160 |
| Internal Dimensions: | 62x30x98mm |
| OEM: | KS0003C |
| Waterproof: | Water-resistant |
| Width (mm): | 105 |
| Type: | Key Safes |
| Manufacturer: | Phoenix |
| Brand: | Phoenix |
| Colour: | Black/Silver |
| Material: | Cast Alloy |
| Form: | Key Safe |
| Lock Type: | Combination Lock 4-8 Digits |
| Capacity: | 1 Key Hook |
| Wall Mount: | Yes |
| Dimensions (WxDxH): | 95x70x140mm |
| Weight: | 0.85kg |
| Warranty: | Lifetime Warranty |



