Nobo Essence Steel Magnetic Whiteboard 600 x 450mm 1905209
Steel magnetic whiteboard with an anodised aluminum trim. Fixed by a through corner wall mounting and supplied with a whiteboard pen tray. The painted steel magnetic whiteboard surface delivers an increase level of erasability for frequent use. Size: 600x
Sign in to view price and place order
- 15 year surface guarantee
- Bordered by an anodised aluminum trim
- Complete with a whiteboard pen tray
- Fixed with a through corner wall mounting with fixings
- Size: 600 x 450mm
- Steel magnetic whiteboard surface delivering an increased erasability, for frequent use
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 622 |
| Board Size: | 600 x 450mm |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 747 |
| Floor Standing: | Mounted |
| Height (mm): | 747 |
| Magnetic: | Yes |
| Material: | Steel |
| OEM: | 1905209 |
| Surface Material: | Steel |
| Wall Fixings Included: | Yes |
| Wall Mountable: | Yes |
| Width (mm): | 471 |
| Type: | Drywipe Boards |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Colour: | White |
| Size: | 600x450mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Type: | Magnetic Board |
| Board Surface: | Steel |
| Frame: | Aluminium |
| Pen Tray: | Yes |
| Dimensions (WxDxH): | 595x14x438mm |
| Weight: | 1.6kg |
| Warranty: | 1 Year Guarantee |
| Country of Origin: | Portugal |


