Nobo Impression Pro Glass Magnetic Whiteboard Concealed Pen Tray 1000x560mm White 1905191
Glass magnetic whiteboard with a sleek and stylish appearance and concealed whiteboard pen tray for the neat and convenient storage of markers and erasers. The InvisaMountT system makes installation easy with fixings neatly concealed behind the board. The
Sign in to view price and place order
- 25 year surface guarantee
- Colour: White
- InvisaMount system makes installation easy and fixings are neatly concealed behind the whiteboard
- Magnetic tempered safety glass surface
- Size: 1000x560mm
- Stylish frameless design
- Ultra-erasability with the highest resistance to ink stains, pen marks, scratches and dents
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 618 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Board Size: | 1000 x 560mm |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 117 |
| Floor Standing: | Mounted |
| Height (mm): | 75 |
| Magnetic: | Yes |
| Material: | Glass |
| OEM: | 1905191 |
| Surface Material: | Glass |
| Wall Fixings Included: | Yes |
| Wall Mountable: | Yes |
| Width (mm): | 79 |
| Type: | Glass Boards |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Colour: | White |
| Size: | Other Sizes |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Type: | Magnetic Board |
| Board Surface: | Tempered Glass |
| Pen Tray: | Yes |
| Dimensions (WxDxH): | 993x51x559mm |
| Weight: | 13kg |
| Warranty: | 25 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |




