Nobo Glass Mobile Easel 1903949
Combining a contemporary stylish design with a height adjustable mobile base, the Nobo Glass Mobile Easel blends into any meeting room or office space. Hooks are included to use with a Nobo flipchart paper pad and the magnetic whiteboard glass surface is
Sign in to view price and place order
- Height adjustable mobile base with locking castors
- Includes hooks to hang Nobo flipchart paper pad
- Stylish, contemporary frameless design
- Supplied with a Nobo dry erase marker and aluminium pen tray
- Tempered safety glass, magnetic whiteboard surface
- Ultra erasability with high resistance to ink stains, pen marks, scratches and dents
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 636 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Board Size: | 1200 x 790mm |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 190 |
| Height (mm): | 1145 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Integral Pen Tray: | Yes |
| Magnetic: | Yes |
| OEM: | 1903949 |
| Paper Size: | A1 |
| Surface Material: | Glass |
| Width (mm): | 887 |
| With Castors: | Yes |
| Type: | Glass Boards |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Colour: | White |
| Size: | 1200x900mm |
| Fixing: | Mobile Board |
| Board Type: | Magnetic Board |
| Board Surface: | Tempered Glass |
| Frame: | Frameless |
| Dimensions: | 1850x700x745mm |
| Weight: | 20kg |
| Country of Origin: | China |



