Nobo Mini Magnetic Whiteboard Slim Frame 220x280mm Silver Trim QB05142ASTD
This mini whiteboard is the perfect solution for notes, reminders or lists. With a slim frame and integrated hand grips on the side trim, making it the ideal as a portable whiteboard that fits in any environment. Wall mountable with adhesive pads and magn
Sign in to view price and place order
- 1-year surface guarantee
- Adhesive pads and magnets for wall or metal surface mounting
- Integrated whiteboard pen clip to secure the pen when not in use
- Magnetic painted steel surface
- Mini magnetic whiteboard with slim frame
- Size: 280 x 220mm
- Supplied with a Nobo drywipe marker and two magnets
- Wall mountable or portable whiteboard with integrated hand grips on the frame
| Product Information | Details |
|---|---|
| Board Size: | 220 x 280mm |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 290 |
| Floor Standing: | Mounted |
| Height (mm): | 290 |
| Magnetic: | Yes |
| Material: | Steel |
| OEM: | QB05142ASTD |
| Surface Material: | Magnetic Painted Steel |
| Wall Fixings Included: | Yes |
| Wall Mountable: | Yes |
| Width (mm): | 215 |
| Type: | Drywipe Boards |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Size: | Other Sizes |
| Board Type: | Magnetic Board |
| Board Surface: | Steel |
| Dimensions (WxDxH): | 360x14x280mm |
| Weight: | 237g |
| Country of Origin: | China |


