Arnos Hang-A-Plan General Binder A0 D102A
Arnos Hang-A-Plan general binders are perfect for storing plans, drawings, and other large flat sheets and materials. Made from a strong 3-part aluminium clamp construction, they are easy to open with a spring loaded anti-jam clamp and wing nuts. Featurin
Sign in to view price and place order
- Dimensions: W915 x D20 x H80mm
- For use with A0 sheets with up to 100 sheet capacity per binder
- High quality with a 10 Year Guarantee
- Strong A0 binders and index labels
- Suitable for Hang-A-Plan wall racks and front load trolleys
| Product Information | Details |
|---|---|
| Colour: | Silver |
| Country of Origin: | Australia |
| Depth (mm): | 920 |
| Height (mm): | 920 |
| OEM: | D102A |
| Width (mm): | 88 |
| Type: | Hanging Plan Files |
| Manufacturer: | Arnos |
| Brand: | Arnos |
| Colour: | Silver |
| Material: | Aluminium |
| Paper Size: | A0 |
| Capacity: | 150 Sheets |
| Dimensions: | 915x20x80mm |
| Weight: | 750g |
| Warranty: | 10 Year Guarantee |
| Country of Origin: | Australia |


