Katrin Classic System Hand Towel M2 2-Ply Blue (Pack of 6) 460263
An effective hand drying paper, the Katrin Classic System Hand Towel M2 uses an extremely absorbent mixed fibre paper. The 2-ply paper is fed out in flat sheets and there is zero wastage as every bit of paper on the roll is used. Use in conjunction with t
Sign in to view price and place order
- 2-ply paper
- 711 sheets per roll
- Colour: Blue
- Compatible with Katrin Inclusive System Towel Dispenser
- Pack of 6
- Sheet size: 160x200mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 753 |
| Accreditation: | Nordic Swan |
| Country of Origin: | Finland |
| Depth (mm): | 577 |
| Height (mm): | 577 |
| Nordic Swan (Y/N): | Yes |
| OEM: | 460263 |
| Ply: | 2 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Roll Length: | 130m Roll |
| Roll Width: | 187mm |
| Width (mm): | 390 |
| Type: | Paper Towels |
| Manufacturer: | Metsa Tissue |
| Brand: | Katrin |
| Colour: | Blue |
| Form: | Centrefeed |
| Thickness: | 2 Ply |
| For Use With: | Katrin Inclusive System Towel Dispenser |
| Dimensions: | 210mm x 130m |
| Weight: | 1.25kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | Nordic Swan |



