Jemini Circular Meeting Table 1200x1200x730mm White
Bring elegance and sophistication to your business meetings with this Jemini Circular Meeting Table. With a high quality maple finish, this boardroom table is ideal for separate meeting rooms or in an open plan office environment. Thanks to its large 1200
Sign in to view price and place order
- Circular meeting table
- Dimensions: 1200DIA H730mm
- Finish: White
- Ideal for boardrooms or meeting spaces
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 896 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Desk Ports: | No |
| Desk Shape: | Circular |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC/Steel |
| OEM: | KF840188 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Top Colour: | White |
| Weight Capacity: | 25 |
| Type: | Meeting Tables |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | White |
| Size: | 1200mm |
| Material: | Wood/Metal |
| Shape: | Circular Table |
| Height: | 730mm |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Top Material: | 25mm MFC |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Frame Colour: | Silver |
| Dimensions (WxDxH): | 1200x730mm |
| Weight: | 26.5kg |




