Jemini Reception Modular Straight Desk Unit 1200x800x740mm Maple 1200MASAMA
This Jemini Reception Modular Straight Desk Unit can be used in conjunction with other modules to create a reception unit that suits you. This straight base unit features a built-in modesty board as standard, as well as a sturdy 25mm thick desktop. This 1
Sign in to view price and place order
- 25mm thick desktop
- Built-in modesty board as standard
- Create a reception unit to suit you
- Dimensions (WxDxH): 1200x800x740mm
- Finish: Maple
- Modular base unit
- Non-returnable
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 928 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 20 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 800 |
| Desk Ports: | Yes |
| Desk Shape: | Rectangular |
| Fire Retardant: | Low |
| Frame Colour: | Maple |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 742 |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC |
| OEM: | KF840167 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Top Colour: | Maple |
| Weight Capacity: | 25 |
| Width (mm): | 1200 |
| Type: | Reception Desks |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Maple |
| Size: | 1200mm |
| Material: | Wood |
| Form: | Rectangular Desks |
| Leg Type: | Panel End |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Cable Ports: | Yes |
| Dimensions (WxDxH): | 1200x800x742mm |
| Weight: | 45.7kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |




