Jemini Meeting Table 2400x1200x730mm White
Bring elegance and sophistication to your business meetings with this Jemini Meeting Table. This meeting table comes in a high-quality Grey Oak finish and is ideal for separate meeting rooms or in an open plan office environment. It creates a large surfac
Sign in to view price and place order
- Colour: White
- Dimensions (WxDxH): 2400x1200x730mm
- High quality finish
- Ideal for boardrooms or meeting spaces
- Non-returnable
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Traditional D-end shape
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 896 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 20 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Desk Ports: | No |
| Desk Shape: | D-End |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC/Steel |
| OEM: | KF840159 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Top Colour: | White |
| Weight Capacity: | 50 |
| Type: | Meeting Tables |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | White |
| Size: | 2400mm |
| Material: | Wood |
| Shape: | D-End Table |
| Height: | 730mm |
| Leg Type: | Panel Leg |
| Top Material: | Wood |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Frame Colour: | White |
| Dimensions (WxDxH): | 2400x1200x730mm |
| Weight: | 79.0kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |




