First Wooden Storage Cupboard 800x450x1200mm Nova Oak
This First Cupboard provides a convenient storage solution for organised office filing. Complete with three shelves, this cupboard is suitable for filing and storing lever arch and box files and includes two lockable doors. The cupboard measures W800 x D4
Sign in to view price and place order
- Dimensions: W800 x D450 x H1200mm
- Finish: Nova Oak
- Includes two lockable doors
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Complete with three shelves
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | FSC |
| Adjustable Height Shelves: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 25 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Cupboard Colour: | Nova Oak |
| Depth: | 450mm |
| Door Colour: | Nova Oak |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height: | 1200mm |
| Lockable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC |
| Number of Shelves: | 3 |
| OEM: | WDS1245CPNO |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 800mm |
| Type: | Cupboards |
| Brand: | First |
| Colour: | Oak |
| Size: | Mid Height |
| Material: | Wood |
| Style: | 2 Door |
| Lockable: | Yes |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Dimensions (WxDxH): | 800x450x1200mm |
| Weight: | 57.52kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |




