Jemini Rectangular Tilting Table 1600x800x720mm Maple/Silver
This Jemini Rectangular Tilting Table can be used individually or in groups in a configuration to suit you. The table features a 25mm desktop finished in maple, with a silver frame and 4 locking castors for easy mobility. This rectangular table measures 1
Sign in to view price and place order
- 4 locking castors
- Can be used individually or in groups
- Dimensions (WxDxH): 1600x800x720mm
- Finish: Maple
- Frame Colour: Silver
- Rectangular table with flip top for storage
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Top Thickness: 25mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 898 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 15 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Desk Ports: | No |
| Desk Shape: | Rectangular |
| Fire Retardant: | Low |
| Frame Colour: | Silver |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Made To Order: | Yes |
| Material: | MFC/Steel |
| OEM: | KF818511 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Table Depth: | 800mm |
| Top Colour: | Maple |
| Weight Capacity: | 25 |
| Wheeled: | Yes |
| Type: | Meeting Tables |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Maple |
| Size: | 1800mm |
| Material: | Wood/Metal |
| Shape: | Rectangular Table |
| Height: | 720mm |
| Leg Type: | T Leg With Castors |
| Top Material: | 25mm MFC |
| Stackable: | Nestable |
| Folding: | Yes |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Frame Colour: | Silver |
| Dimensions (WxDxH): | 1600x800x720mm |
| Weight: | 30.76kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Mixed |




