Jemini Reception Unit with Extension 1400x800x740mm Grey Oak
With clean and elegant lines, this Jemini Reception Unit is ideal for use in a variety of reception areas. The modular design features a built-in modesty board as standard, as well as a sturdy 25mm thick desktop. The extension unit allows extra desk space
Sign in to view price and place order
- 25mm thick desktop
- Built-in modesty board as standard
- Extension unit allows extra desk space
- Finish: Grey Oak
- Modular desk designed for reception areas
- Non-returnable
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 928 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 35 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Desk Ports: | Yes |
| Desk Shape: | Rectangular |
| Fire Retardant: | Low |
| Frame Colour: | Grey Oak |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC/Steel |
| OEM: | KF818252 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Top Colour: | Grey Oak |
| Weight Capacity: | 25 |
| Type: | Reception Desks |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Oak |
| Size: | 1400mm |
| Material: | Wood |
| Form: | Rectangular Desks |
| Leg Type: | Panel End |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Cable Ports: | Yes |
| Dimensions (WxDxH): | 2400x890x1165mm |
| Weight: | 69.6kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |




