Jemini D-End Meeting Table 2400x1000x730mm Beech
This Jemini D-End Meeting Table is ideal for boardrooms or collaborative work. The sturdy design features classic rounded ends and is finished in Beech. This meeting table is 2400mm wide.
Sign in to view price and place order
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Colour: Beech
- Dimensions (WxDxH): 2400x1000x730mm
- Ideal for boardrooms or meeting spaces
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Non-returnable
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Traditional D-end shape
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 896 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 20 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Desk Ports: | No |
| Desk Shape: | D-End |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC/Steel |
| OEM: | KF816708 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Top Colour: | Beech |
| Weight Capacity: | 50 |
| Type: | Meeting Tables |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Beech |
| Size: | 2400mm |
| Material: | Wood |
| Shape: | D-End Table |
| Height: | 730mm |
| Leg Type: | Panel Leg |
| Top Material: | Wood |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Frame Colour: | Beech |
| Dimensions (WxDxH): | 2400x1200x730mm |
| Weight: | 79.04kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |




