Jemini Circular Meeting Table 1200x1200x730mm Nova Oak/Silver
This Jemini Circular Meeting Table features four tubular metal legs with a 25mm thick MFC desktop finished in Nova Oak. Ideal for meeting rooms, breakout areas, canteens and more, this circular table has a 1200mm diameter and is 730mm high.
Sign in to view price and place order
- 25mm thick MFC desktop
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Diameter: 1200mm
- Four tubular metal legs
- Height: 730mm
- Ideal for meeting rooms, breakout areas and canteens
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Non-returnable
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 896 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Desk Ports: | No |
| Desk Shape: | Circular |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC/Steel |
| OEM: | KF816585 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Top Colour: | Nova Oak |
| Weight Capacity: | 25 |
| Type: | Meeting Tables |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Oak |
| Size: | 1200mm |
| Material: | Wood/Metal |
| Shape: | Circular Table |
| Height: | 730mm |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Top Material: | 25mm MFC |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Frame Colour: | Silver |
| Dimensions (WxDxH): | 1200x730mm |
| Weight: | 26.5kg |




