Jemini Boardroom Table 1800x1200x730mm Nova Oak/Silver
This Jemini Boardroom Table features four tubular metal legs with a 25mm thick desktop finished in beech. The MFC top also features a 2mm edge banding. Designed for boardrooms and meeting rooms, this table measures 1800x1200x730mm and is finished in Nova
Sign in to view price and place order
- 25mm thick MFC desktop with 2mm edge banding
- Colour: Nova Oak
- Designed for boardrooms and meeting rooms
- Dimensions (WxDxH): 1800x1200x730mm
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Leg Colour: Silver
- Non-returnable
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Tubular metal legs
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 896 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Desk Ports: | No |
| Desk Shape: | D-End |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC/Steel |
| OEM: | KF816517 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Standards: | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Table Colour: | Nova Oak |
| Weight Capacity: | 25 |
| Type: | Boardroom Tables |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Oak |
| Size: | 1800mm |
| Material: | Wood/Metal |
| Shape: | Boat Shaped |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Height: | 730mm |
| Top Thickness: | 25mm |
| Edge Profile: | 2mm Edge Banding |
| Leg Colour: | Silver |
| Dimensions (WxDxH): | 1800x1200x730mm |
| Weight: | 50kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |




