Jemini Tilting Table 1600x700x730mm Maple/Silver
This Jemini Tilting Table can be used individually or in groups in a configuration to suit you. The table features a 25mm desktop finished in maple, with silver legs and 4 locking castors for easy mobility. This rectangular table measures 1600x700x730mm.
Sign in to view price and place order
- 25mm thick desktop
- 4 locking castors
- Can be used individually or in groups
- Dimensions: W1600 x D700 x H730mm
- Finish: Maple
- Rectangular table with flip top for storage
- Silver legs
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 898 |
| Accreditation: | FSC |
| Country of Origin: | Turkey |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Made To Order: | Yes |
| OEM: | KF816504 |
| Returns Allowed: | No |
| Table Depth: | 700mm |
| Top Colour: | Maple |
| Type: | Meeting Tables |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Maple |
| Size: | 1600mm |
| Material: | Wood/Metal |
| Shape: | Rectangular Table |
| Height: | 720mm |
| Leg Type: | T Leg With Castors |
| Top Material: | 25mm MFC |
| Stackable: | Nestable |
| Folding: | Yes |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Frame Colour: | Silver |
| Dimensions (WxDxH): | 1600x700x720mm |
| Weight: | 27.96kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Mixed |


