Jemini Wooden Cupboard 800x450x730mm Beech
This Jemini Cupboard provides a convenient storage solution for organised office filing. Complete with one shelf, this cupboard is suitable for filing and storing lever arch and box files. The cupboard measures 800x450x730mm and comes in a beech finish to
Sign in to view price and place order
- Complete with one shelf
- Dimensions: 800x450x730mm
- Finish: Beech
- Includes two lockable doors
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 885 |
| Accreditation: | FSC |
| Adjustable Height Shelves: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 25 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Cupboard Colour: | Beech |
| Depth: | 450mm |
| Door Colour: | Beech |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height: | 730mm |
| Lockable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC |
| Number of Shelves: | 1 |
| OEM: | KF811213 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 800mm |
| Type: | Cupboards |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Beech |
| Size: | Low |
| Material: | Wood |
| Style: | 2 Door |
| Lockable: | Yes |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Dimensions (WxDxH): | 800x450x730mm |
| Weight: | 28.44kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |




