Jemini Wooden Cupboard 800x450x2000mm White/Maple
This Jemini Cupboard provides a convenient storage solution for organised office filing. Complete with four shelves, this cupboard is suitable for filing and storing lever arch and box files. The cupboard measures 800x450x2000mm and comes in a white finis
Sign in to view price and place order
- Capacity Weight: 10kg Per Shelf
- Colour: White/Maple
- Complete with four shelves
- Dimensions (WxDxH): 800x450x2000mm
- Includes two lockable doors
- Non-returnable
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 25 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Cupboard Colour: | White |
| Depth: | 450mm |
| Door Colour: | Maple |
| Fire Retardant: | Low |
| Frame Colour: | White |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height: | 2000mm |
| Lockable: | Yes |
| Made To Order: | Yes |
| Material: | MFC |
| Number of Shelves: | 4 |
| OEM: | KF811138 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 800mm |
| Type: | Cupboards |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | White |
| Size: | Tall |
| Material: | Wood |
| Style: | 2 Door |
| Lockable: | Yes |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Dimensions (WxDxH): | 800x450x2000mm |
| Weight: | 103kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |




