Jemini Wooden Cupboard 800x450x1800mm Nova Oak
This Jemini Cupboard provides a convenient storage solution for organised office filing. Complete with four shelves, this cupboard is suitable for filing and storing lever arch and box files. The cupboard measures W800 x D450 x H1800mm and comes in a nova
Sign in to view price and place order
- Complete with four shelves
- Dimensions: W800 x D450 x H1800mm
- Finish: Nova Oak
- Includes two lockable doors
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 885 |
| Accreditation: | FSC |
| Adjustable Height Shelves: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 25 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Cupboard Colour: | Nova Oak |
| Depth: | 450mm |
| Door Colour: | Nova Oak |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height: | 1800mm |
| Lockable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC |
| Number of Shelves: | 4 |
| OEM: | KF810605 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 800mm |
| Type: | Cupboards |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Oak |
| Size: | Tall |
| Material: | Wood |
| Style: | 2 Door |
| Lockable: | Yes |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Dimensions (WxDxH): | 800x450x1800mm |
| Weight: | 80.64kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |




