Jemini Wooden Bookcase 800x450x1200mm Maple
This Jemini Bookcase provides a convenient storage solution for organised office filing. Complete with three shelves, this bookcase is suitable for filing and storing lever arch and box files. The bookcase measures W800 x D450 x H1200mm and comes in a map
Sign in to view price and place order
- Complete with three shelves
- Convenient open faced storage unit for easy access
- Dimensions: W800 x D450 x H1200mm
- Finish: Maple
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 885 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 15 |
| Bookcase Colour: | Maple |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth: | 450mm |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height: | 1200mm |
| Made To Order: | Yes |
| Material: | MFC |
| Number of Shelves: | 3 |
| OEM: | KF810353 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 800mm |
| Type: | Bookcases |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Maple |
| Size: | Mid Height |
| Material: | Wood |
| Style: | Open Front |
| Number Of Shelves: | 3 Shelves |
| Adjustable Height Shelves: | Yes |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Dimensions (WxDxH): | 800x450x1200mm |
| Weight: | 45.36kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |




