Jemini Wooden Cupboard 800x450x1200mm Dark Walnut
This Jemini Cupboard provides a convenient storage solution for organised office filing. Complete with three shelves, this cupboard is suitable for filing and storing lever arch and box files and includes two lockable doors. The cupboard measures W800 x D
Sign in to view price and place order
- Complete with three shelves
- Dimensions: W800 x D450 x H1200mm
- Finish: Dark Walnut
- Includes two lockable doors
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 885 |
| Accreditation: | FSC |
| Adjustable Height Shelves: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 25 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Cupboard Colour: | Dark Walnut |
| Depth: | 450mm |
| Door Colour: | Dark Walnut |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height: | 1200mm |
| Lockable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC |
| Number of Shelves: | 3 |
| OEM: | KF810230 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 800mm |
| Type: | Cupboards |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Walnut |
| Size: | Mid Height |
| Material: | Wood |
| Style: | 2 Door |
| Lockable: | Yes |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Dimensions (WxDxH): | 800x450x1200mm |
| Weight: | 57.52kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |




