Jemini 1 Person Extension Bench Desk 1400x800x730mm Beech/White
The Jemini Bench System Desking is ideal for offices where space is at a premium. Each bench desk has a tubular steel leg construction with an MFC finish floating top effect. The scalloped desktops allow for easy access to cables. Each extension bench des
Sign in to view price and place order
- Capacity Weight: 120kg Per Position
- Colour: Beech
- Dimensions (WxDxH): 1400x800x730mm
- Ideal for workplaces where space is at a premium
- Leg Colour: White
- MFC finish floating top effect
- Non-returnable
- Supplied with scalloped tops for easy access to cables
- Tubular steel leg construction
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 894 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 30 |
| Combined Width: | 1400mm |
| Country of Origin: | China |
| Desk Ports: | Yes |
| Desk Shape: | Rectangular |
| Fire Retardant: | Low |
| Frame Colour: | White |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC/Steel |
| Number of Persons: | 1 |
| OEM: | KF808909 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Top Colour: | Beech |
| Type: | Bench Desking |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Beech |
| Size: | 1400mm |
| Material: | Wood/Metal |
| Style: | Extension Desk |
| Leg Type: | 2 Leg |
| Cable Port: | Yes |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Frame Colour: | White |
| Dimensions (WxDxH): | 1400x800x730mm |
| Weight: | 22kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Mixed |




