Jemini Rectangular Cantilever Desk 1400x600x730mm Dark Walnut/White
This Jemini Cantilever Desk features double upright legs for improved stability, with height adjustable feet up to 10mm. The 25mm thick MFC desktop features 2mm edge banding and 80mm dual cable management ports. Ideal for a variety of office environments.
Sign in to view price and place order
- 25mm thick MFC desktop with 2mm edge banding
- 80mm dual cable management ports
- Cantilever desk with double upright legs for stability
- Dimensions (WxDxH): 1400x600x730mm
- Finish: Dark Walnut
- Frame Colour: White
- Height adjustable feet up to 10mm
- Non-returnable
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 880 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 15 |
| Cantilever Leg: | Yes |
| Country of Origin: | China |
| Desk Depth: | 600mm |
| Desk Ports: | Yes |
| Desk Shape: | Rectangular |
| Fire Retardant: | Low |
| Frame Colour: | White |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC/Steel |
| OEM: | KF806431 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Top Colour: | Dark Walnut |
| Weight Capacity: | 25 |
| Type: | Office Desks |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Walnut |
| Size: | 1400mm |
| Material: | Wood/Metal |
| Style: | Rectangular Desks |
| Leg Type: | Cantilever |
| Cable Port: | Yes |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Frame Colour: | White |
| Dimensions (WxDxH): | 1400x600x730mm |
| Weight: | 24.8kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |




