Jemini Double Upright Rectangular Desk 800x600x730mm White/Silver
Ideal for a range of office environments, the Jemini Rectangular Desk has double upright cantilever legs for a sturdy and stylish design. It features a 25mm desktop with 2mm edge banding and 80mm cable ports to keep work spaces tidy and free from trailing
Sign in to view price and place order
- 25mm MFC desktop with 2mm edge banding
- 80mm cable ports
- Dimensions (WxDxH): 800x600x730mm
- Double upright cantilever legs
- Finish: White
- Frame Colour: Silver
- Ideal for a range of office environments
- Legs complete with 10mm height adjustable feet
- Non-returnable
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 880 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 15 |
| Cantilever Leg: | Yes |
| Country of Origin: | China |
| Desk Depth: | 600mm |
| Desk Ports: | Yes |
| Desk Shape: | Rectangular |
| Fire Retardant: | Low |
| Frame Colour: | Silver |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Left or Right Hand Use: | Right |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC/Steel |
| OEM: | KF806110 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Top Colour: | White |
| Weight Capacity: | 25 |
| Type: | Office Desks |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | White |
| Size: | 800mm |
| Material: | Wood/Metal |
| Style: | Rectangular Desks |
| Leg Type: | Cantilever |
| Cable Port: | Yes |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Frame Colour: | Silver |
| Dimensions (WxDxH): | 800x600x730mm |
| Weight: | 19.8kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |




