Jemini Radial Right Hand Panel End Desk 1800x1200x730mm Nova Oak
The Jemini Radial Panel End Desk features a 25mm thick desktop with dual cable management ports for neat and tidy cabling. The radial design offers easy working access to your computer, as well as ample additional desktop space. It features modesty panels
Sign in to view price and place order
- 25mm thick desktop with dual cable management ports
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Dimensions (WxDxH): 1800x1200x730mm
- Finish: Nova Oak
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Modesty panel included as standard
- Non-returnable, Lead Time: 1-2 days
- Sturdy panel end legs for stability
- Suitable for a variety of office environments
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 882 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 25 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Desk Depth: | 1200mm |
| Desk Ports: | Yes |
| Desk Shape: | Radial |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Left or Right Hand Use: | Right |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC/Steel |
| OEM: | KF805205 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Top Colour: | Nova Oak |
| Top Thickness (mm): | 25 |
| Weight Capacity: | 25 |
| Type: | Office Desks |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Oak |
| Size: | 1800mm |
| Material: | Wood/Metal |
| Style: | Radial Desks |
| Leg Type: | Panel End |
| Orientation: | Right Hand |
| Cable Port: | Yes |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Frame Colour: | Nova Oak |
| Dimensions (WxDxH): | 1800x1200x730mm |
| Weight: | 66.2kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |


