Jemini Radial Left Hand Panel End Desk 1600x1200x730mm White
The Jemini Radial Panel End Desk features a 25mm thick desktop with dual cable management ports for neat and tidy cabling. The radial design offers easy working access to your computer, as well as ample additional desktop space. It features modesty panels
Sign in to view price and place order
- 25mm thick desktop with dual cable management ports
- Dimensions (WxDxH): 1600x1200x730mm
- Finish: White
- Modesty panel included as standard
- Non-returnable
- Sturdy panel end legs for stability
- Suitable for a variety of office environments
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 882 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 25 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Desk Depth: | 1200mm |
| Desk Ports: | Yes |
| Desk Shape: | Radial |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Left or Right Hand Use: | Left |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC/Steel |
| OEM: | KF805038 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Top Colour: | White |
| Weight Capacity: | 25 |
| Type: | Office Desks |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | White |
| Size: | 1600mm |
| Material: | Wood/Metal |
| Style: | Rectangular Desks |
| Leg Type: | Panel End |
| Orientation: | Left Hand |
| Cable Port: | Yes |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Frame Colour: | White |
| Dimensions (WxDxH): | 1600x1200x730mm |
| Weight: | 62.2kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |




