Jemini Rectangular Panel End Desk 1200x800x730mm Maple
Part of Jemini 's entry level office furniture range that combines traditional desking with contemporary styling. The Rectangular Panel End Desk features a 25mm top with dual cable management ports for neat and tidy cabling. It features modesty panels as
Sign in to view price and place order
- 25mm top with dual cable management ports
- Colour: Maple
- Dimensions (WxDxH): 1200x800x730mm
- Modesty panel included as standard
- Non-returnable
- Sturdy panel end legs for stability
- Suitable for a variety of office environments
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 883 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 15 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Desk Depth: | 800mm |
| Desk Ports: | Yes |
| Desk Shape: | Rectangular |
| Fire Retardant: | Low |
| Frame Colour: | White |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Made To Order: | Yes |
| Material: | MFC/Steel |
| OEM: | KF804680 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Top Colour: | Maple |
| Weight Capacity: | 25 |
| Type: | Office Desks |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Maple |
| Size: | 1200mm |
| Material: | Wood |
| Style: | Rectangular Desks |
| Leg Type: | Panel End |
| Cable Port: | Yes |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Frame Colour: | White |
| Dimensions (WxDxH): | 1200x800x730mm |
| Weight: | 29kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Mixed |




