First 1 Shelf Wooden Bookcase 800x450x700mm Nova Oak
This First Bookcase provides a convenient storage solution for organised office filing. Complete with one shelf, this bookcase is suitable for filing and storing lever arch and box files. The bookcase measures 800x450x700mm and comes in a Nova Oak finish
Sign in to view price and place order
- Capacity Weight: 10kg Per Shelf
- Colour: Nova Oak
- Convenient open faced bookcase for easy access
- Dimensions (WxDxH): 800x450x700mm
- Non-returnable
- Number of Shelves: 1
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 15 |
| Bookcase Colour: | Nova Oak |
| Country of Origin: | China |
| Depth: | 450mm |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height: | 700mm |
| Material: | MFC |
| Number of Shelves: | 1 |
| OEM: | KF803782 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 800mm |
| Type: | Bookcases |
| Brand: | First |
| Colour: | Oak |
| Size: | Low |
| Material: | Wood |
| Style: | Open Front |
| Number Of Shelves: | 1 Shelf |
| Dimensions (WxDxH): | 800x450x700mm |




