First 3 Shelf Wooden Bookcase 800x450x1200mm White
This First Bookcase provides a convenient storage solution for organised office filing. Complete with three shelves, this bookcase is suitable for filing and storing lever arch and box files. The bookcase measures 800x450x1200mm and comes in a white finis
Sign in to view price and place order
- Capacity Weight: 10kg Per Shelf
- Colour: White
- Convenient open faced bookcase for easy access
- Dimensions (WxDxH): 800x450x1200mm
- Non-returnable
- Number of Shelves: 3
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 15 |
| Bookcase Colour: | White |
| Country of Origin: | China |
| Depth: | 450mm |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height: | 1200mm |
| Material: | MFC |
| Number of Shelves: | 3 |
| OEM: | KF803676 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 800mm |
| Type: | Bookcases |
| Brand: | First |
| Colour: | White |
| Size: | Mid Height |
| Material: | Wood |
| Style: | Open Front |
| Number Of Shelves: | 3 Shelves |
| Dimensions (WxDxH): | 800x450x1200mm |




