Jemini Radial Left Hand Cantilever Desk 1600x1200x730mm White/Silver
Suitable for use in a variety of office environments, this Jemini Radial Desk features a strong cantilever frame for support and stability. The radial design offers easy working access to your computer, as well as ample additional desktop space. It featur
Sign in to view price and place order
- 25mm thick desktop with dual cable management ports
- Cantilever legs for stability
- Dimensions (WxDxH): 1600x1200x730mm
- Finish: White
- Leg Colour: Silver
- Modesty panel included as standard
- Non-returnable
- Suitable for a variety of office environments
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 879 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 25 |
| Cantilever Leg: | Yes |
| Country of Origin: | Turkey |
| Desk Depth: | 1200mm |
| Desk Ports: | Yes |
| Desk Shape: | Radial |
| Fire Retardant: | Low |
| Frame Colour: | Silver |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Left or Right Hand Use: | Left |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC/Steel |
| OEM: | KF801756 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Top Colour: | White |
| Weight Capacity: | 25 |
| Type: | Office Desks |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | White |
| Size: | 1600mm |
| Material: | Wood/Metal |
| Style: | Radial Desks |
| Leg Type: | Cantilever |
| Orientation: | Left Hand |
| Cable Port: | Yes |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Frame Colour: | Silver |
| Dimensions (WxDxH): | 1600x1200x730mm |
| Weight: | 45.16kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |




