Serrion Rectangular Double Pedestal 4 Leg Desk 1800x750x730mm White
This 4 Leg desk from the Serrion range features a simple and contemporary finish that is ideal for use at home or in the office. The rectangular design allows for multiple desk configurations to set up your office in a way that works for you. This desk fe
Sign in to view price and place order
- 18mm thick MDF desktop
- Colour: White
- Dimensions (WxDxH): 1800x750x730mm
- Non-returnable
- Rectangular shape allows you to fit together multiple desks
- Silver frame
- Spacious desk with modesty panel
- Sturdy metal silver legs
- Suitable for use at home or in the office
- Supplied with a two drawer lockable pedestal
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 872 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 30 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Desk Depth: | 750mm |
| Desk Ports: | No |
| Desk Shape: | Rectangular |
| Fire Retardant: | Low |
| Frame Colour: | Silver |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC/Steel |
| OEM: | KF800108 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Top Colour: | White |
| Weight Capacity: | 10 |
| Type: | Office Desks |
| Brand: | Serrion |
| Colour: | White |
| Size: | 1800mm |
| Material: | Wood/Metal |
| Style: | Rectangular Desks |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Pedestals: | Fixed 2 & 3 Drawer |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Frame Colour: | Silver |
| Dimensions (WxDxH): | 1800x750x726mm |
| Weight: | 56.8kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Mixed |




