First 3 Drawer Mobile Pedestal 400x500x595mm Nova Oak
Offering some handy under-desk storage, this pedestal is lockable for security. It combines one smaller drawer for stationery and essentials with one larger drawer for filing and documents. It is on wheel castors for easy manoeuvrability.
Sign in to view price and place order
- Dimensions (WxDxH): 460x550x580mm
- Finish: Nova Oak
- Lockable
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Three Box Drawers
- Wheel castors for manoeuvrability
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 500 |
| Desk High Or Under Desk: | Under Desk |
| Fire Retardant: | Low |
| Fixed/Mobile: | Mobile |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 580 |
| Lockable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC/Steel |
| No of Drawers: | 3 |
| OEM: | KF79992 |
| Pedestal Colour: | Nova Oak |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Standards: | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 460 |
| Type: | Pedestals |
| Brand: | First |
| Colour: | Oak |
| Material: | Wood |
| Style: | Mobile Pedestal |
| Number Of Drawers: | 3 Drawer |
| Height: | Under Desk |
| Lockable: | Yes |
| For Use With: | Start and One Bench |
| Width: | 404mm |
| Drawer Style: | Bow Handles |
| Dimensions (WxDxH): | 404x500x595mm |
| Weight: | 21.1kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |




