First 2 Drawer Mobile Pedestal 404x500x595mm Beech
Offering some handy under-desk storage, this pedestal is lockable for security. It combines one smaller drawer for stationery and essentials with one larger drawer for filing and documents. It is on wheel castors for easy manoeuvrability.
Sign in to view price and place order
- Dimensions (WxDxH): 404x500x595mm
- Finish: Beech
- Lockable
- One stationery drawer and one larger filing drawer
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Wheel castors for manoeuvrability
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 500 |
| Desk High Or Under Desk: | Under Desk |
| Fire Retardant: | Low |
| Fixed/Mobile: | Mobile |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 550 |
| Lockable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC/Steel |
| No of Drawers: | 2 |
| OEM: | KF79989 |
| Pedestal Colour: | Beech |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Standards: | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 460 |
| Type: | Pedestals |
| Brand: | First |
| Colour: | Beech |
| Material: | Wood |
| Style: | Mobile Pedestal |
| Number Of Drawers: | 2 Drawer |
| Height: | Under Desk |
| Lockable: | Yes |
| For Use With: | Start and One Bench |
| Width: | 404mm |
| Drawer Style: | Bow Handles |
| Dimensions (WxDxH): | 404x500x595mm |
| Weight: | 20.9kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |




