Jemini Jupiter Conference Chair 555x550x860mm Mesh Back Black/Chrome
Ideal for conference seating, the Jemini Jupiter has a curved mesh back for comfort with a fabric seat. It has a fully welded chrome powder frame for increased strength and durability with plastic skid feet that keep the chair stable and avoid floor marki
Sign in to view price and place order
- Back dimensions: W450 x H300mm
- Colour: Black
- Curved mesh back for comfort
- Height: 485mm
- Plastic skid feet for stability and to avoid floor marking
- Recommended usage time: 8 hours
- Seat dimensions: W465 x D460mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Unlimited fabric offerings available as a special service (contact us for more information)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 922 |
| Accreditation: | FSC |
| Adjustable Seat Angle: | No |
| Arms Included: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Back Height: | 300mm |
| Back Height (mm): | 275 |
| Back Width (mm): | 450 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 550 |
| Fire Retardant: | Low |
| Frame Colour: | Chrome |
| Frame Material: | Steel |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 860 |
| Made To Order: | No |
| Material: | Mesh/Fabric/Steel |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| OEM: | CH0785 |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 470 |
| Seat Height: | 485 |
| Seat Width: | 460 |
| Self Assembly: | Yes |
| Stackable: | Yes |
| Width (mm): | 555 |
| Type: | Banqueting & Conference Chairs |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Black |
| Material: | Fabric/Mesh |
| Style: | Conference Chair |
| Seat Height: | 485mm |
| With Arms: | No Arms |
| Frame: | Chrome |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Standards: | BS EN 1335-1:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Frame Colour: | Chrome |
| Chair Colour: | Black |
| Dimensions (WxDxH): | 460x530x830mm |
| Weight: | 5kg |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | China |



