Jemini Round Meeting Table 1100x1100x730mm Nova Oak
This beautifully constructed Nova Oak table with round table top is ideal for the office and makes a great, informal meeting area. A cruciform base provides stability for long lasting, extended use, with a 25mm thick desktop. This round table has a 1200mm
Sign in to view price and place order
- 25mm thick desktop
- Classic cruciform base
- Diameter: 1200mm
- Finish: Nova Oak
- Height: 730mm
- The perfect table to enhance any meeting area
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 896 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 1100 |
| Desk Ports: | No |
| Desk Shape: | Circular |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 100 |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC |
| OEM: | TES1100DNO |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Top Colour: | Nova Oak |
| Weight Capacity: | 25 |
| Width (mm): | 1135 |
| Type: | Meeting Tables |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Oak |
| Size: | 1100mm |
| Shape: | Circular Table |
| Height: | 730mm |
| Leg Type: | Arrowhead Legs |
| Top Material: | Wood |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Frame Colour: | Nova Oak |
| Dimensions (WxDxH): | 1100x1100x730mm |
| Weight: | 34kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |


