Jemini Reception Modular Straight Desk Unit 1200x800x740mm Nova Oak
Build a reception desk to perfectly suit your needs with the Jemini reception units and risers, which come in straight and corner options to fit together in harmony. Designed to complement the entire Jemini furniture range, they have a 25mm desktop as sta
Sign in to view price and place order
- 25mm desktop
- Can be teamed with any other pieces from the Jemini Modular Reception range
- Dimensions (WxDxH): 1200x800x740mm
- Finish: Nova Oak
- Non-returnable
- Supplied with levelling feet
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 928 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 20 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 800 |
| Desk Ports: | Yes |
| Desk Shape: | Rectangular |
| Fire Retardant: | Low |
| Frame Colour: | Nova Oak |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 920 |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC |
| OEM: | RCM1200SBUNO |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Top Colour: | Nova Oak |
| Weight Capacity: | 25 |
| Width (mm): | 1270 |
| Type: | Reception Desks |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Oak |
| Size: | 1200mm |
| Material: | Wood |
| Form: | Rectangular Desks |
| Leg Type: | Panel End |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Cable Ports: | Yes |
| Dimensions (WxDxH): | 1200x800x742mm |
| Weight: | 45.7kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |




