Jemini 2 Drawer Mobile Pedestal 404x500x595mm Nova Oak
Finished in Nova Oak, this Jemini mobile pedestal features 2 drawers consisting of 1 box drawer and 1 foolscap size filing drawer. Designed for use under desks or for use independently, the pedestal measures W404 x D500 x H595mm with a desktop depth of 25
Sign in to view price and place order
- Box drawer fits A4 files
- Designed for use under desks or independently
- Desktop: 25mm
- Dimensions (WxDxH): 404x500x495mm
- Features 1 box drawer and 1 foolscap filing drawer
- Finish: Nova Oak
- Mobile pedestal with 2 drawers
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 884 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 500 |
| Desk High Or Under Desk: | Under Desk |
| Fire Retardant: | Low |
| Fixed/Mobile: | Mobile |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 580 |
| Lockable: | Yes |
| Material: | MFC/Steel |
| No of Drawers: | 2 |
| OEM: | KF79872 |
| Pedestal Colour: | Nova Oak |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Standards: | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 460 |
| Type: | Pedestals |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Oak |
| Material: | Wood |
| Style: | Mobile Pedestal |
| Number Of Drawers: | 2 Drawer |
| Height: | 595mm |
| Lockable: | Yes |
| Width: | 404mm |
| Drawer Style: | Bow Handles |
| Dimensions (WxDxH): | 404x500x595mm |




