Jemini 3 Drawer Fixed Pedestal 400x500x495mm Beech
Finished in Beech, the Jemini fixed pedestal features 3 drawers which will take A4 files. Measuring W400 x D500 x H495mm with a 25mm desktop, this Jemini fixed pedestal is designed for use with single upright desks, making an ideal storage solution.
Sign in to view price and place order
- Box drawer fits A4 files
- Designed for use with single upright desks
- Desktop: 25mm
- Dimensions: W400 x D500 x H495mm
- Features 3 box drawers
- Finish: Beech
- Fixed pedestal with 3 drawers
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 879 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth: | 500mm |
| Depth (mm): | 500 |
| Desk High Or Under Desk: | Desk High |
| Fire Retardant: | Low |
| Fixed/Mobile: | Fixed |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 550 |
| Lockable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC/Steel |
| No of Drawers: | 3 |
| OEM: | TESHP3BE |
| Pedestal Colour: | Beech |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Standards: | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Width (mm): | 450 |
| Type: | Pedestals |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Beech |
| Material: | Wood |
| Style: | Fixed To Desk |
| Number Of Drawers: | 3 Drawer |
| Height: | 495mm |
| Lockable: | Yes |
| For Use With: | Start and One Bench |
| Width: | 404mm |
| Drawer Style: | Bow Handles |
| Dimensions (WxDxH): | 404x500x495mm |
| Weight: | 17.5kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |




