Jemini 3 Drawer Desk High Pedestal 404x800x730mm Nova Oak
Suitable for use with the 600mm or 800mm deep standard, desking and radial desks, this 3 drawer desk high pedestal includes 2 box drawers and 1 foolscap size filing drawer. The box drawers will take A4 files. Measuring W404 x D800 x H730mm with a 25mm des
Sign in to view price and place order
- Box drawer fits A4 files
- Desk high pedestal with 3 drawers
- Desktop: 25mm
- Dimensions: W404 x D800 x H730mm
- Features 2 box drawers and 1 foolscap filing drawer
- Finish: Nova Oak
- Ideal for use with standard desks, 600/800 desking and radial desks
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 884 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth: | 800mm |
| Depth (mm): | 800 |
| Desk High Or Under Desk: | Desk High |
| Fire Retardant: | Low |
| Fixed/Mobile: | Fixed |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 750 |
| Lockable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC/Steel |
| No of Drawers: | 3 |
| OEM: | TESDHP3/800NO |
| Pedestal Colour: | Nova Oak |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Standards: | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Width (mm): | 460 |
| Type: | Pedestals |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Oak |
| Material: | Wood |
| Style: | Free Standing |
| Number Of Drawers: | 3 Drawer |
| Height: | 730mm |
| Lockable: | Yes |
| For Use With: | Start and One Bench |
| Width: | 404mm |
| Drawer Style: | Bow Handles |
| Dimensions (WxDxH): | 404x800x730mm |
| Weight: | 39.85kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |




