Serrion Eco 18 3 Drawer Mobile Pedestal 434x580x525mm White
This Serrion 3 Drawer Mobile Pedestal fits under desks or can be used independently. The pedestal features 3 shallow drawers for files, stationery and other office supplies. This pedestal is mobile on castors and comes in white. The pedestal measures 434x
Sign in to view price and place order
- Dimensions (WxDxH): 434x580x525mm
- Finish: White
- Includes 3 x box drawers
- Mobile pedestal with three drawers
- Mounted on four castors for mobility
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Use under desk or independently
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 871 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 580 |
| Desk High Or Under Desk: | Under Desk |
| Fire Retardant: | Low |
| Fixed/Mobile: | Mobile |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 45000 |
| Lockable: | Yes |
| Material: | MFC |
| No of Drawers: | 3 |
| OEM: | EMP3DWH |
| Pedestal Colour: | White |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Standards: | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 40000 |
| Type: | Pedestals |
| Brand: | Serrion |
| Colour: | White |
| Material: | Wood |
| Style: | Mobile Pedestal |
| Number Of Drawers: | 3 Drawer |
| Height: | Under Desk Pedestal |
| Lockable: | Yes |
| Width: | 434mm |
| Drawer Style: | Bow Handles |
| Dimensions (WxDxH): | 434x580x525mm |
| Weight: | 20.1kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |



