Jemini Straight Desk Mounted Screen 1800x25x400mm Black
Provide privacy and reduce noise levels between desks with this Jemini Mounted Desk Screen. In a simple black, the screen is upholstered with Elfin flame retardant fabric with a protective up VA edge trim. This screen measures W1800 x D28 x H400mm and com
Sign in to view price and place order
- Colour: Black
- Covered in Elfin flame retardant fabric
- Dimensions (WxDxH): 1800x25x400mm
- Durable desk screen
- Fabric upholstered screen with protective up VA edge trim
- Non-returnable
- Not suitable for linking
- Provides privacy and reduces noise levels
- Supplied with a pair of standard desk clamps suitable for desktops up to 50mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 887 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 5 |
| Country of Origin: | Thailand |
| Depth (mm): | 25 |
| Fire Retardant: | Low |
| Height (mm): | 410 |
| Made To Order: | No |
| Material: | Fabric |
| OEM: | KF79002 |
| Panel Dimensions - Height: | 400 |
| Panel Dimensions - Width: | 1800 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Shape: | Rectangular |
| Style: | Straight Top |
| Weight Capacity: | 5 |
| Width (mm): | 1850 |
| Will Fit: | Up to 50mm thick desk tops |
| Type: | Desk Mounted Screens |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Black |
| Size: | 1800mm |
| Material: | Fabric |
| For Use With: | 1800mm Desks |
| Frame Colour: | White |
| Height: | 400mm |
| Depth: | 25mm |
| Screen Colour: | Black |
| Width: | 1800mm |
| Dimensions (WxDxH): | 1800x25x400mm |
| Weight: | 7.5kg |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Thailand |




