Jemini Floor Standing Screen 1200x25x1600mm Blue
Provide privacy and reduce noise levels between desks with this Jemini Floor Standing Screen. In a simple blue, the screen is upholstered with Elfin flame retardant fabric with a protective uPVA edge trim. This screen measures W1200 x D28 x H1600mm and co
Sign in to view price and place order
- 28mm fabric upholstered screen with protective uPVA edge trim
- Colour: Blue
- Covered in Elfin flame retardant fabric
- Dimensions: 1600mm x 28mm x 1200mm
- Not suitable for linking
- Supplied with a pair of standard feet
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 887 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 5 |
| Country of Origin: | Thailand |
| Depth (mm): | 25 |
| Fire Retardant: | Low |
| Height (mm): | 1650 |
| Made To Order: | No |
| Material: | Fabric |
| OEM: | KF78991 |
| Panel Dimensions - Height: | 1200 |
| Panel Dimensions - Width: | 1600 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Shape: | Rectangular |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 BSEN 12521:2009 |
| Weight Capacity: | 5 |
| Width (mm): | 1250 |
| Type: | Floor Standing Screens |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Blue |
| Size: | 1200mm |
| Material: | Fabric |
| Style: | Fully Upholstered |
| Width: | 1200mm |
| Height: | 1600mm |
| Depth: | 25mm |
| Screen Colour/Design: | Royal Blue |
| Frame Colour: | White |
| Dimensions (WxDxH): | 1200x30x1600mm |
| Weight: | 19kg |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Thailand |




