Jemini Round Meeting Table 1100x1100x730mm Grey Oak
This beautifully constructed grey oak veneer table with round table top is suitable for the office and the home, and makes a great, informal meeting area. A cruciform base provides stability for long lasting, extended use. In addition, an easy to clean su
Sign in to view price and place order
- Classic cruciform base
- Diameter: 1200mm
- Finish: Grey Oak
- Height: 730mm
- The perfect table to enhance any meeting area
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 896 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 1100 |
| Desk Ports: | No |
| Desk Shape: | Circular |
| Fire Retardant: | Low |
| Height (mm): | 730 |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC |
| OEM: | KF78959 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Table Depth: | 1000mm |
| Top Colour: | Grey Oak |
| Weight Capacity: | 25 |
| Width (mm): | 1100 |
| Type: | Meeting Tables |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Oak |
| Size: | 1000mm |
| Shape: | Circular Table |
| Height: | 730mm |
| Leg Type: | Arrowhead Legs |
| Top Material: | Wood |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Frame Colour: | Grey Oak |
| Dimensions (WxDxH): | 1100x1100x730mm |
| Weight: | 28kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |




