Jemini 4 Drawer Filing Cabinet 464x600x1365mm Grey Oak
Designed for foolscap suspension files, this Jemini 4 Drawer Filing Cabinet provides a sturdy and robust filing solution. The robust frame has a stylish grey oak finish and anti-tilt technology for secure filing. The 4 drawers are lockable for storing con
Sign in to view price and place order
- Dimensions: W465 x D600 x H1365mm
- Drawer depth: 425mm
- Finish: Grey Oak
- Foolscap size for standard files
- Loading capacity of 25kg per drawer
- Lockable anti-tilt filing cabinet
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 885 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Cabinet Colour: | Grey Oak |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth: | 600mm |
| Depth (mm): | 600 |
| Fire Retardant: | Low |
| Fixed/Mobile: | Fixed |
| Handles: | Bow Handles |
| Height: | 1390mm |
| Height (mm): | 1365 |
| Load Capacity: | 25kg Per Drawer |
| Lockable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC/Steel |
| No of Drawers: | 4 |
| OEM: | KF78955 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 464mm |
| Width (mm): | 464 |
| Type: | Filing Cabinets |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Oak |
| Size: | 4 Drawer |
| Material: | Wood |
| Form: | 4 Drawer Upright |
| Anti-Tilt Mechanism: | Yes |
| File Size: | Foolscap/A4 |
| Standards: | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Dimensions (WxDxH): | 464x600x1390mm |
| Weight: | 55.7kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |




