Jemini 3 Drawer Tall Mobile Pedestal 404x500x690mm Walnut
Offering a convenient and flexible place to store your documents, papers and stationery, this walnut-finish pedestal fits under your desk for easy access. The pedestal features 3 box drawers and measures W404xD500xH690mm. This pedestal is designed to comp
Sign in to view price and place order
- 3 box drawers
- Box drawers will take A4 files
- Dimensions: W404 x D500 x H690mm
- Finish: Walnut
- Fits under desks or can be used independently
- Not suitable for use with Jemini 18 or Serrion
- Suitable for use with the Jemini range
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 884 |
| Accreditation: | FSC/ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 500 |
| Desk High Or Under Desk: | Under Desk |
| Fire Retardant: | Low |
| Fixed/Mobile: | Mobile |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 690 |
| Lockable: | Yes |
| Made To Order: | Yes |
| Material: | MFC/Steel |
| No of Drawers: | 3 |
| OEM: | KF78946 |
| Pedestal Colour: | Dark Walnut |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Standards: | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 404 |
| Type: | Pedestals |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Walnut |
| Material: | Wood |
| Style: | Free Standing |
| Number Of Drawers: | 3 Drawer |
| Height: | 690mm |
| Lockable: | Yes |
| For Use With: | Start and One Bench |
| Width: | 404mm |
| Drawer Style: | Bow Handles |
| Dimensions (WxDxH): | 404x500x690mm |
| Weight: | 25.3kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |



