Jemini 3 Drawer Mobile Pedestal 400x500x595mm Grey Oak
Offering a convenient and flexible place to store documents, papers and stationery, this grey oak-finish mobile pedestal fits under your desk, or can be used independently to suit your needs. The pedestal features 3 box drawers and measures W404xD500xH595
Sign in to view price and place order
- 3 box drawers
- Box drawers will take A4 files
- Dimensions: W404 x D500 x H595mm
- Finish: Grey Oak
- Fits under desks or can be used independently
- Not suitable for use with Serrion
- Suitable for use with all Jemini ranges
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 884 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 500 |
| Desk High Or Under Desk: | Under Desk |
| Filing Drawer: | No |
| Fire Retardant: | Low |
| Fixed/Mobile: | Mobile |
| Height (mm): | 595 |
| Lockable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC/Steel |
| No of Drawers: | 3 |
| OEM: | KF78945 |
| Pedestal Colour: | Grey Oak |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Standards: | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 400 |
| Type: | Pedestals |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Oak |
| Material: | Wood |
| Style: | Mobile Pedestal |
| Number Of Drawers: | 3 Drawer |
| Height: | 595mm |
| Lockable: | Yes |
| For Use With: | All Desking Ranges |
| Width: | 404mm |
| Drawer Style: | Bow Handles |
| Dimensions (WxDxH): | 404x500x595mm |
| Weight: | 21.1kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |




