First 2 Drawer Filing Cabinet 464x600x710mm Beech
Designed for foolscap suspension files, this First 2 drawer filing cabinet features a robust frame with a contemporary beech finish and anti-tilt technology for secure filing. The 2 drawers are lockable for storing confidential files and have a capacity o
Sign in to view price and place order
- Anti-tilt for secure filing
- Compatible with foolscap suspension files
- Dimensions (WxDxH): 465x600x730mm
- Filing cabinet with two drawers
- Finish: Beech
- Lockable drawers for confidential files
- Robust drawers are capable of storing up to 25kg each
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Cabinet Colour: | Beech |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth: | 600mm |
| Depth (mm): | 600 |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Handles: | Bow Handles |
| Height: | 710mm |
| Height (mm): | 780 |
| Load Capacity: | 25kg Per Drawer |
| Lockable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC/Steel |
| No of Drawers: | 2 |
| OEM: | KF74515 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 464mm |
| Width (mm): | 520 |
| Type: | Filing Cabinets |
| Brand: | First |
| Colour: | Beech |
| Size: | 2 Drawer |
| Material: | Wood |
| Form: | 2 Drawer Upright |
| Anti-Tilt Mechanism: | Yes |
| File Size: | Foolscap/A4 |
| Standards: | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Dimensions (WxDxH): | 464x600x710mm |
| Weight: | 30.6kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |




