3 Drawer Under Desk Pedestal V2 Beech
Offering a convenient and flexible place to store your documents, papers and stationery. This pedestal fits under your desk for easy access. The pedestal features 3 drawers.
Sign in to view price and place order
- 3 Drawer Pedestal
- 3 drawers for filing and storage
- Colour: Beech
- Fits under your desk for easy access
- Non-returnable
- There may be additional delivery charges for highlands, islands and Ireland. Please call us for details
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 884 |
| Accreditation: | FSC |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 710 |
| Desk High Or Under Desk: | Under Desk |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 550 |
| Made To Order: | No |
| No of Drawers: | 3 |
| OEM: | KF74488 |
| Pedestal Colour: | Beech |
| Returns Allowed: | No |
| Standards: | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Width (mm): | 450 |
| Type: | Pedestals |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Beech |
| Material: | Wood |
| Style: | Free Standing |
| Number Of Drawers: | 3 Drawer |
| Height: | Under Desk |
| Lockable: | Yes |
| For Use With: | Start and One Bench |
| Width: | 404mm |
| Drawer Style: | Bow Handles |
| Dimensions (WxDxH): | 404x500x690mm |
| Weight: | 25.3kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |


